چهارشنبه 20 خرداد 1394  05:21 ق.ظ    ویرایش: - -

جهت اخذ درجه کارشناسی
دسته: تحقیقات مکانیکی
عنوان کامل: بررسی عملکرد بررسی و تشریح عملکرد سیستم های موتور هواپیما و سیستم های بال و بدنه 
فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش)
تعداد صفحات پروژه: 130
______________________________________________________
بخشی از مقدمه:
از هنگام اختراع هواپیما توسط برادران رایت در سال 1903 تا اواخر جنگ دوم جهانی موتورهای پیستونی همراه با ملخ هواپیماها بودند . در اینجا لازم به تذكر است كه هواپیـما برای حـركت نیـاز به Thrust دارد . در حالیكه موتور پیستونی Power تولید می‌كند و این ملخ است كه Power را به Thrust تبدیل می نماید . طبق اصل سوم نیوتن هر عملی را عكس‌العملی است مساوی و در جهت مخالف و ملخ با چرخش خود جرم معین از هوا را شتاب مشخص می‌بخشد . پس طبق فرمول F = mc نیرویی بر هوا به سمت عقب وارد كرده است و عكس‌العمل این نیرو به سمت جلو نیروی Thrust را فراهم می‌آورد . منتهی محدودیت ملخ در این است كه نمی تواند به هوا شتاب زیادی بخشد . بنابراین بیشتر به جرم هوا متكی است . معنی این نكات این است كه اولاً سرعت هواپیمای ملخ دار كم بوده ، ثانیاً سقف پرواز آن محدود است . 
همان طور كه در آئرو‌ دینامیك خواندیم در ارتفاعات زیاد چون دانسیته هوا كم است drag نیز كم بوده ، به Thrust كمتری نیاز است كه معنی آن معرف كمتر سوخت است ولی همانطور كه گفتیم ملخ به علت كمی دانسیته در این ارتفاعات كارایی ندارد . مجموعه ی این مسائل باعث گشت تا دانشمندان هواپیمایی به فكر یافتن جانشینی مناسب برای موتورهای پیستونی بیفتند كه نهایتاً به شكل موتور جت ظاهر گردید . 
موتور جت نیز همچون ملخ بر اساس اصل سوم نیوتن كار می كند با این تفاوت كه mass كمی از هوا را شتاب زیادی می بخشد . پس هم می تواند به سرعت های زیادی دست یابد و هم چون كمتر به Density متكی است در ارتفاعات زیاد به خوبی قادر به فعالیت است . 
واژه ی جت (Jet ) در اصل به معنای یك لوله یا برای حساب شده است و موتور جت نیز كه به طور كلی از یك سری مجراهای دقیقاً حساب شده تشكیل یافته به این نام نامیده می شود و جالب است در همین ابتدا ذكر شود كه بعضی موتورهای جت وجود دارند كه فاقـد قطعات گـردنـده می باشند همچون موتورهای Ramjet و Pulsejet و Rocket engine . ولی موتورهای جتی كه ما در هواپیمایی سرو كار داریم دارای قطعات گردنده هم چون توربین بوده و از همین رو بطور كلی به آنها Gas Turbine Engines گفته و بر اساس همین واژه ی Turbine است كه با انواع مختلف موتورهای جت توربینی هم چون Turbojet و Turboprop و Turbofan و Turboshalt مواجه می شویم كه به موقع در مورد آنها به تفصیل صحبت خواهد شد .
 

   


نظرات()  

عطر و ادکلن

خرید عطر و ادکلن
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic